st.Nino
Geo

მიმდინარე სიახლეები

*
ზაფხულის არდადაგებზე წასაკითხი მხატვრული ლიტერატურა
2020-07-01
IV კლასი
მარკ ტვენი – "უფლისწული და მათხოვარი"
იანუშ კორჩაკი – "მეფე მათიუშ პირველი"
ასტრიდ ლინდგრენი – "ყაჩაღის ასული რონია", "ძმები ლომგულები"
ანტუან დე სენტ–ეკზიუპერი – "პატარა უფლისწული"
ჯონათან სვიფტი – "გულივერის მოგზაურობა"
რევაზ ინანიშვილი – მოთხრობები – "უშიშა პაპას ამბავი", "ასი წლის პაპა", "მუხა"...
ნუგზარ შატაიძე – "ძმები"

V-VI კლასი
ასტრიდ ლინდგრენი – "პეპი გრძელი წინდა"
მერაბ ინანიშვილი – "ერეკლე მეფე და ანანურელი ულამაზოები"
ოსკარ უაილდი – "ვარსკვლავბიჭუნა"
ჯონათან სვიფტი – "გულივერის მოგზაურობა"
მარკ ტვენი – "ტომ სოიერის თავგადასავალი"
ჰარიეტ ბიჩერ სტოუ – "ბიძია თომას ქოხი"
ანტუან სენტ ეგზიუპერი – "პატარა უფლისწული"
ჟიულ ვერნი – "80 000 კილომეტრი წყალქვეშ", "დედამიწიდან მთვარემდე"
ალექსანდრე დიუმა – "სამი მუშკეტერი"
გიორგი ლეონიძე – "ნატვრის ხე"
ვიქტორ ჰიუგო – "მოხუცი და ზღვა"
მიხეილ ჯავახიშვილი – "პაპა დინო"
ნოდარ დუმბაძე – "მე, ბებია, ილიკო და ილარიონი", "მე ვხედავ მზეს"
ჩ. დიკენსი – "ოლივერ ტვისტის თავგადასავალი"
მიხეილ ჯავახიშვილი – "პაპა დინო", "ტყის კაცი"
ჯეიმს გრინვუდი – "პატარა მაწანწალა"

VII კლასი
დავით კლდიაშვილი – "სოლომონ მორბელაძე"
ლ. რაზიკაშვილი – "მამაჩემი"
გულქან რაზიკაშვილი – "მამამ ღმერთს ჩამაჰყარა სახელი"
ნოდარ დუმბაძე – "მე ვხედავ მზეს"
ვოლტერ სკოტი – "აივენჰო"
გოდერძი ჩოხელი – "მგელი"
ჩარლზ დიკენსი – "დევიდ კოპერფილდი"
ანა ფრანკის დღიურები
ალფონს დოდე – "ტარტარენ ტარასკონელის უჩვეულო თავგადასავალი"

VIII-IX კლასი
ალექსანდრე ყაზბეგი – "მამის მკვლელი", "ელგუჯა", "განკიცხული"
დავით კლდიაშვილი – "ბაკულას ღორები", "შერისხვა", "მიქელა"
გრიგოლ აბაშიძე – "ცოტნე ანუ ქართველთა დაცემა და ამაღლება"
ცხოვრება ალექსანდრე ყაზბეგისა
შარლოტა ბრონტე – "ჯეინ ეარი"
ნუგზარ შატაიძე – მოთხრობები
გიორგი ლეონიძე – "ნატვრის ხე"
ოსკარ უაილდი – "ბროწეულის სახლი"
ვასილ ბარნოვი – "ტრფობა წამებული", "ისნის ცისკარი"
კონსტანტინე გამსახურდია – ნოველები, "ქოსა გახუ"
სულხან–საბას "მოგზაურობა ევროპაში"
მიხეილ ჯავახიშვილი – "არსენა მარაბდელი", "კვაჭი კვაჭანტირაძე", "ჩანჩურა"
ჯეკ ლონდონი – "დიდი სახლის პატარა დიასახლისი"
ნიკო ლორთქიფანიძე – ნოველები "ბედნიერება", "ტრაგედია უგმიროთ", "რაინდები", "ერთპერანგიანი"
ფრანკ კაფკა – "წერილები მამას", "მეტამორფოზა"
პროსპერ მერიმე – "მატეო ფალკონე", "შარლ IX–ის ქრონიკები"

X-XI-XII კლასი
გურამ დოჩანაშვილი – "სამოსელი პირველი"
კ. გამსახურდია – "მთვარის მოტაცება", "ესეები"
აკა მორჩილაძე – "სანტა ესპერანსა"
ნაირა გელაშვილი – მოთხრობები: "დედის ოთახი", "ამბრნი, უმბრნი და არაბნი"
ოლია ოკუჯავა – დღიურები და მიმოწერა გალაქტიონთან
ჯემალ ქარჩხაძე – მოთხრობები
ნიკო ლორთქიფანიძე – "კერიასთვის", "ჟამთა სიავე"
მიხეილ ჯავახიშვილი – "კურდღელი", "თეთრი საყელო", "ლამბალო და ყაშა"
ლევ ტოლსტოი – "მამა სერგი", "ივან ილიჩის სიკვდილი", "ანა კარენინა"
ჰემინგუეი – "იქ სადაც სინათლეა", "კილიმანჯაროს თოვლიანი მთა", "მშვიდობით იარაღო"
ვიქტორ ჰიუგო – "პარიზის ღვთისმშობლის ტაძარი"
ოსკარ უაილდი – "დორიან გრეის პორტრეტი"
ჰომეროსის – "ილიადა"
ლერმონტოვი – "მწირი"
ჩეხოვი – მოთხრობები: "მსუქანი და გამხდარი", "ქალი ძაღლით", "ალუბლის ბაღი", "რუდ შილდის ვიოლინო"
დოსტოევსკი – "ძმები კარამაზოვები", "იდიოტი"
გრიგოლ რობაქიძე – "გველის პერანგი", "ჩაკლული სული"
გოეთე – "ფაუსტი"
გურამ დოჩანაშვილი – "სამოსელი პირველი", "ორნი აქა–იქა"
შექსპირი – "ვენეციელი ვაჭარი", "რომეო და ჯულიეტა", "ზაფხულის ღამის სიზმარი", "რიჩარდ მეორე", "ჰამლეტი"
ბალზაკი – "შაგრენის ტყავი", "მამა გორიო", "ეჟენი–გრანდე"
თ. ჭილაძე – "გზაზე ერთი კაცი მიდიოდა", "ყოველმან ჩემმან მპოველმან"
დანტე ალეგიერი – "ღვთაებრივი კომედია"
სტენდალი – "წითელი და შავი"
მარკესი – "მარტოობის ასი წელიწადი"